Σκοράροντας για πρώτη φορά στο 2011 και μάλιστα δύο φορές ο Φάνης Γκέκας βοήθησε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης να πάρει τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Ζανκτ Πάουλι, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα. Στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Ντάουμπε και στο 77’ πέτυχε με αριστερό σουτ το νικητήριο γκολ για την ομάδα του. Με τη νίκη αυτή η Αϊντραχτ άφησε τρεις βαθμούς πίσω της τη σημερινή αντίπαλό της και «ξεκόλλησε» από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι Τζαβέλλας και Αμανατίδης αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο.

Η Μπάγερν με γκολ του Φρανκ Ριμπερί στο 88’ επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Φράιμπουργκ και παραμένει στο κυνήγι της εξόδου στο Champions League. Στο 14’ ο τερματοφύλακας των Βαυαρών, Κραφτ, απέκρουσε πέναλτι του Σισέ στο 14’, ενώ ο Άριεν Ρόμπεν αποχώρησε τραυματίας στο 30ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα:

Γκλάντμπαχ-Καϊζερσλάουτερν 0-1 (61΄ αυτ. Μπέιλι)
Αμβούργο-Κολονία 6-2 (12΄, 38΄, 43΄ Πέτριτς, 32΄ Μπεν Χατίρα, 52΄ Κάτσαρ, 58΄πεν. Ζε Ρομπέρτο – 50΄ Γιάγιαλο, 62΄ Ποντόλσκι)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ζανκτ Πάουλι 2-1 (34΄ πεν., 77΄ Γκέκας – 42΄ Τάκι)
Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-2 (17΄ Σισέ – 9΄ Γκόμεζ, 88΄ Ριμπερί)
Ανόβερο-Χοφενχάιμ 2-0 (38΄ Κόναν, 53΄ Αμπντελαουέ)
Νυρεμβέργη-Βέρντερ Βρέμης 1-3 (30΄ Γκουντογκάν – 27΄ πεν., 89΄ πεν. Βάγκνερ, 50΄ Πιζάρο)
Ντόρτμουντ-Μάιντς 19:30