Ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά που τον χωρίζει από τη δεύτερη θέση και τον Φίλιππο Βέροιας στους δύο βαθμούς, μετά τη νίκη με 32-29 επί του Αερωπού Έδεσσας στη Μίκρα, στον τελευταίο αγώνα της 17ης ημέρας στην Α1 Ανδρών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, καθώς ο Αερωπός το «χτύπησε» ως το τελευταίο δεκάλεπτο, οπότε οι γηπεδούχοι πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση ξέφυγαν με 30-25 παίρνοντας διαφορά ασφαλείας.

Κοντά στα πλέι οφ βρίσκεται και ο Δούκας, μετά τη νίκη με 19-18 επί της ΧΑΝΘ στο Δαΐς, σε μια αναμέτρηση που δεν της φαινόταν αλλά εξελίχθηκε και τελείωσε ως ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 11-7, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ΧΑΝΘ ισοφάρισε σε 17-17 και το ματς έγινε… θρίλερ. Ο Δούκας πέρασε με 19-17, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο γκολ 19-18 και είχαν την τελευταία επίθεση, με παίκτη παραπάνω, αλλά ο Μπραουδάκης νίκησε στο τετ α τετ τον Παπαδόπουλο και κράτησε τη νίκη.