Με τον Ζοάο Φέλιξ να παίζει για πρώτη φορά βασικός και να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με τα κυανέρυθρα, η Μπαρτσελόνα συνέτριψε 5-0 την Μπέτις στο στάδιο «Λουίς Κομπανίς» και ανέβηκε -προσωρινά τουλάχιστον, αφού η Ρεάλ παίζει αύριο- στην κορυφή της La Liga. Ο Πορτογάλος επιθετικός, που αγωνίζεται στους «μπλαουγκράνα» ως δανεικός από την Ατλέτικο, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, ενώ λίγο αργότερα (32΄) συμμετείχε στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του, το οποίο σημείωσε ο Λεβαντόφσκι. Στο β΄ μέρος, ο Φεράν Τόρες με απευθείας εκτέλεση φάουλ (62΄) και ο Ραφίνια (66΄) ανέβασαν ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ για τους Καταλανούς, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο επίσης νεοαποκτηθείς Ζοάο Κανσέλο στο 81΄.

Να σημειωθεί ότι ο τερματοφύλακας της Μπέτις, Ρουί Σίλβα, αποχώρησε τραυματίας στο ημίχρονο. Δεδομένου ότι ο έμπειρος Κλαούντιο Μπράβο είναι επίσης τραυματίας, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι «επιστράτευσε» τον γκολκίπερ της β΄ ομάδας, Φραν Βιέιτες.

Η 5η αγωνιστική:

Ράγιο Βαγεκάνο-Αλαβές 2-0 (43΄ πέν. Παλαθόν, 82΄ Ντε Φρούτος)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Κάντιθ 3-0 (66΄ Γκουρουθέτα, 68΄ Βιγιαλίμπρε, 90+1΄ Ινιάκι Γουίλιαμς)

Βαλένθια-Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0 (5΄, 34΄ Ντούρο, 54΄ Χάβι Γκέρα)

Θέλτα-Μαγιόρκα 0-1 (85΄ Μουρίκι)

Μπαρτσελόνα-Μπέτις 5-0 (25΄ Ζοάο Φέλιξ, 32΄ Λεβαντόφσκι, 62΄ Φεράν Τόρες, 66΄ Ραφίνια, 81΄ Ζοάο Κανσέλο)