Σε «ανώμαλη προσγείωση» μέσα στο «Βίλα Παρκ» υποχρέωσε την Άστον Βίλα η Νιούκαστλ με το εμφατικό 3-1, αποτέλεσμα που απομάκρυνε ακόμη περισσότερο τους «χωριάτες» από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι «ανθρακωρύχοι» αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος με τα δύο γκολ του Ελβετού αμυντικού, Σαρ, σε διάστημα πέντε λεπτών και με το αυτογκόλ του Μορένο στο ξεκίνημα της επανάληψης το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια.

TA ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Με χατ τρικ του Ελάιτζα Αντεμπάγιο η Λούτον έκανε «πάρτι» στο «Κένιλγουορθ Ρόουντ» επί της Μπράιτον με 4-0, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Ο 26χρονος Άγγλος επιθετικός ήταν «όλα τα λεφτά» στη σημερινή αναμέτρηση, η λήξη της οποίας βρήκε τους γηπεδούχους εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, μιας και η Έβερτον την ίδια ώρα έμενε στο 0-0 στο Λονδίνο απέναντι στην Φούλαμ.

Δύο φορές προηγήθηκε στο «Σέλχαρστ Παρκ» του Λονδίνου η ουραγός Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ωστόσο, η Κρίσταλ Πάλας είχε άμεσα τις απαντήσεις και στο δεύτερο μέρος με τον Ολίσε «σφράγισε» την ανατροπή για το τελικό 3-2. Αποτέλεσμα που απομάκρυνε τους γηπεδούχους από τις επικίνδυνες θέσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μία από τις τελευταίες τους ευκαιρίες για το… θαύμα της παραμονής.

«Ζωντανή» στη μάχη του τίτλου έμεινε η Άρσεναλ μετά το αποψινό σπουδαίο «διπλό» στο «Σίτι Γκράουντ» επί της Νότιγχαμ Φόρεστ με 2-1, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 22ης αγωνιστικής της Premier League.

Και οι δύο ομάδες ήθελαν το «τρίποντο» για διαφορετικούς λόγους. Οι μεν γηπεδούχοι προκειμένου ν΄ «αναπνεύσουν» βαθμολογικά, οι δε φιλοξενούμενοι για να μην χάσουν την επαφή τους με την κορυφή.

Τελικά αυτοί που «χαμογέλασαν» ήταν οι «κανονιέρηδες», καθώς μέσα σε 8 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (65΄-72΄) κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος άνοιξε το σκορ και από δική του ασίστ λίγα λεπτά μετά ο Σάκα «κλείδωσε» επί της ουσίας τη νίκη για το συγκρότημα του Μικέλ Αρτέτα.

Η Φόρεστ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 89΄ με τον Αβονίγι.