Μετά από 2 σερί ήττες στην Premier League, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά μετά το Δεκέμβριο του 2018 και τρεις στα τέσσερα τελευταία ματς που έδωσε, η Μάντσεστερ Σίτι «επέστρεψε στα «τρίποντα».

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά επικράτησε με 2-1 της Μπράιτον, εκ των αντιπάλων της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, και προς το παρόν απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία του αγγλικού πρωταθλήματος, αναμένοντας τα αποτελέσματα των Άρσεναλ (κατά πρώτο λόγο) και Τότεναμ στα λονδρέζικα ντέρμπι με Τσέλσι και Φούλαμ.

Παράλληλα, με τη ψυχολογία στα ύψη θα ταξιδέψει την Τετάρτη (25/10) στην Ελβετία για την αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League με την Γιουνγκ Μπόις.

Οι Άλβαρες και Χάαλαντ (επέστρεψε στα γκολ μετά από ένα μήνα) έδωσαν από νωρίς σημαντικό προβάδισμα στους «Πολίτες», οι οποίοι έμειναν αήττητοι απέναντι στη σημερινή αντίπαλό τους για 5ο συνεχόμενο ματς (4-1-0), με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν φύγει ποτέ με «διπλό» από το Μάντσεστερ σε επίπεδο πρωταθλήματος (0-2-12), γνωρίζοντας σήμερα την 10η σερί ήττα τους! Για την Μπράιτον μείωσε ο Φάτι στο 73ο λεπτό.

Η ενδεκάδα της Μπράιτον: Στιλ, Μαρτς (90΄+4 Φαν Χέγκε), Ίγκορ, Ντανκ, Μίλνερ (46΄ Βέλτμαν), Γκρος, Μπαλέμπα (66΄ Γκίλμουρ), Μιτόμα, Γουέλμπεκ (16΄ λ. τρ. Φέργκιουσον), Αντίνγκρα, Ζοάο Πέδρο (66΄ Φάτι).

Η Νιούκαστλ έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει του μεγάλου αγώνα της προσεχούς Τετάρτης με την Μπορούσια Ντόρτμουντ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Συνέτριψε με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας και συμπλήρωσε 8 αγώνες χωρίς ήττα, σε έξι εκ των οποίων δεν έχει δεχτεί γκολ! Απέναντι στους Λονδρέζους, που προέρχονταν από τρεις αναμετρήσεις χωρίς να παραβιαστεί η εστία τους, οι «ανθρακωρύχοι» σκόραραν τρεις φορές στο πρώτο μέρος, δίδοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο.

Η Νότιγχαμ «αυτοκτόνησε» στο «Σίτι Γκράουντ», όπου για 83 λεπτά είχε το προβάδισμα με 2-0 επί της Λούτον, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με δύο τέρματα σε 10 λεπτά έφυγαν με το βαθμό (2-2), που έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς ισοδυναμεί με… νίκη.

Παράλληλα, η Λούτον επέκτεινε το αήττητο σερί απέναντι στην Φόρεστ σε πέντε αγώνες (2-3-0). Ο 31χρονος επιθετικός Κρις Γουντ με δύο γκολ είχε δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους, που έχασαν τεράστια ευκαιρία για να πάρουν το τρίτο εφετινό «τρίποντό» τους.