Η Έβερτον έχει αποφασίσει να δώσει μέχρι τέλους τη δύσκολη προσπάθεια για την παραμονή της στην κατηγορία, μετά την πρόσφατη τιμωρία της με αφαίρεση δέκα βαθμών, και το έδειξε σήμερα στο «Σίτι Γκράουντ», παίρνοντας τη σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0, για την 14η αγωνιστική στην Premier League. Η ομάδα του Σον Ντάις πήρε τη νίκη με το γκολ του ΜακΝιλ στο 67ο λεπτό και έβαλε σε περιπέτειες τους γηπεδούχους.

Τρίποντο και κορυφή για την Άρσεναλ

Νωρίτερα, η Αρσεναλ ξεκίνησε δυνατά, πέτυχε γρήγορα δύο γκολ και στη συνέχεια θέλησε να κατεβάσει ταχύτητα για να διαφυλάξει δυνάμεις και λίγο έλειψε να το πληρώσει στη νίκη της τελικά με 2-1 στο Λονδίνο επί της Γουλβς, παραμένοντας έστω και αγχωτικά για μια ακόμη εβδομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα μπήκε στο γήπεδο με το… μαχαίρι στα δόντια και κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα με τα γκολ των Σάκα (6′) και Οντεργκαρντ (13′), αλλά στα τελευταία λεπτά ανησύχησε τους φιλάθλους της, καθώς ο Κούνια μείωσε στο 86ο λεπτό και στις καθυστερήσεις πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης.

Η Μπέρνλι στην καλύτερη φετινή εμφάνιση της, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς διέλυσε στην έδρα της τη Σέφιλντ Γιουνάτεντ με 5-0 στο ντέρμπι της «ουράς» και βλέπει τη συνέχεια με μεγαλύτερη αισιοδοξία, ελπίζοντας πως τελικά θ’ αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο ματς αυτό ο Τζορτζ Μπάλντοκ στάθηκε ξανά άτυχος. Ο Έλληνας διεθνής ακραίος μπακ υπέστη μυικό τραυματισμό και αντικαταστάθηκε στο 24ο λεπτό, έχοντας επιστρέψει προ εβδομάδων από απουσία 1,5 μήνα λόγω προβλήματος στη γάμπα. Την ίδια ώρα η Λούτον γνώριζε την ήττα στο Λονδίνο από την ανώτερη Μπρέντφορντ με 3-1.