Η Μάντσεστερ Σίτι είχε εύκολο έργο το Σάββατο στο Λονδίνο, επικρατώντας στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με 4-2 σκορ, στο πρώτο ματς για την 32η αγωνιστική της Premier League. Με τη νίκη αυτή, η οποία μάλιστα προήλθε με ανατροπή, η πρωταθλήτρια Ευρώπης έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τη Λίβερπουλ, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο.

TA HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν γρήγορα με το γκολ του Ματετά μόλις στο λεπτό, αλλά οι «πολίτες» ανέλαβαν αμέσως τον έλεγχο του ματς και στο 13′ ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Κέβιν Ντε Μπρόινε, που πέτυχε δύο γκολ και έφθασε τα 100 συνολικά στη σπουδαία καριέρα του με την ομάδα του Μάντσεστερ, ισοφάρισε το σκορ και στη συνέχεια η Πάλας απλά δεν μπορούσε να παρακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων τους.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα στα τελευταία 20 λεπτά κατέβασε ταχύτητα, αφού έχει την Τρίτη ένα δύσκολο ευρωπαϊκό παιχνίδι, καθώς αντιμετωπίζει στη Μαδρίτη τη Ρεάλ, στην πρώτη μεταξύ τους «μάχη» για την προημιτελική φάση του Champions League.