Γουέστ Χαμ και Άστον Βίλα προέρχονταν από μεγάλες προκρίσεις σε Europa και Conference League μεσοβδόμαδα και, μάλιστα, με μεγάλα σκορ (5-0 τα «σφυριά» την Φράιμπουργκ, 4-0 οι «χωριάτες» τον Άγιαξ).

Στο Λονδίνο, οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να διατηρήσει το προβάδισμα που έχουν από την 5η της βαθμολογίας, Τότεναμ, αλλά και να το αυξήσουν στο +3, έχοντας, βέβαια, ματς περισσότερο. Ο Αντόνιο πέτυχε δύο τέρματα για τους γηπεδούχους, αλλά μέτρησε το ένα, ενώ το γκολ της ισοφάρισης για την ομάδα του Ουνάι Έμερι πέτυχε ο Ζανιόλο, 15 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπόουεν έβαλε μπροστά στο σκορ τα «σφυριά», αλλά η φάση εξετάστηκε από το VAR και διαπιστώθηκε παράβαση (χέρι στο ξεκίνημα της επίθεσης).

Η Γουέστ Χαμ με το βαθμό που πήρε συνεχίζει να δίνει μάχη για την ευρωπαϊκή της έξοδο και την επόμενη περίοδο.