Η Άρσεναλ έχασε μέσα από τα χέρια της την ευκαιρία να φτάσει τη Μάντσεστερ Σίτι στη δεύτερη θέση της κατάταξης, καθώς αν και προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με ισάριθμα γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, αναδείχθηκε, εν τέλει, ισόπαλη 2-2 της γηπεδούχου Γουότφορντ, που πήρε μόλις το δεύτερο βαθμό της στην εφετινή Premier League.

Ο Παπασταθόπουλος ήταν βασικός στην ενδεκάδα των «κανονιέρηδων» και από δικό του σφάλμα μείωσε η Γουότφορντ, ενώ ισοφάρισε από πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο άλλος στόπερ της, ο Νταβίντ Λουίς. Βασικός ήταν και ο Χολέμπας στις «σφήκες», με τον «Γερμανό» να αντικαθίσταται στο 78ο λεπτό από τον Γιάνμαατ.

Η 5η αγωνιστική:

Λίβερπουλ-Νιούκαστλ 3-1 (28΄, 40΄ Σανέ, 72΄ Σαλάχ)

Μπράιτον-Μπέρνλι 1-1 (51΄ Μουπάι – 90΄ Χέντρικ)

Μάντσεστερ Γ.-Λέστερ 1-0 (8΄ πεν. Ράσφορντ)

Σέφιλντ Γ.-Σαουθάμπτον 0-1 (66΄ Ντζενέχο)

Τότεναμ-Κρίσταλ Πάλας 4-0 (10΄, 23΄ Σον, 21΄ αυτ. Βαν Άανχολτ, 42΄ Λαμέλα)

Γουλβς-Τσέλσι 2-5 (69΄ αυτ. Άμπραχαμ, 85΄ Κουτρόνε – 31΄ Τομόρι, 34΄, 41΄, 55΄ Άμπραχαμ, 90΄+2 Μουν)

Νόριτς-Μάντσεστερ Σ. 3-2 (19΄ ΜακΛιν, 29΄ Τσάντγουελ, 50΄ Πούκι – 45΄ Αγουέρο, 88΄ Ρόντρι)

Μπόρνμουθ-Έβερτον 3-1 (23΄, 72΄ Γουίλσον, 37΄ Φρέιζερ – 44΄ Κάλβερτ-Λιούιν)

Γουότφορντ-Άρσεναλ 2-2 (53΄ Κλέβερλι, 81΄ πεν. Περέιρα – 21΄, 32΄ Ομπαμεγιάνγκ)