Ακλόνητη στην κορυφή της Premier League η Άρσεναλ, ξεπέρασε εύκολα (5-0) και το εμπόδιο της Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Emirates» και κρατάει δύο βαθμούς πίσω της τη Μάντσεστερ Σίτι.

Ο τραυματισμός του Σάκα στον αστράγαλο ανησύχησε περισσότερο τον Γκάρεθ Σαουθγκέιτ, καθώς απομένουν μόλις τρεις εβδομάδες για την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου, παρά τον Μίκελ Αρτέτα, που είδε τον αντικαταστάτη του νεαρού άσου, Ράις Νέλσον, να σκοράρει δύο φορές.

Ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό για τους «κανονιέρηδες», οι οποίοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με τέρματα των Τόμας Παρτέι και Μάρτιν Οντεγκααρντ.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Προσπέρασε την Τσέλσι και πλησίασε την πρώτη τετράδα η Γιουνάιτεντ

Από εκεί και πέρα, ένα γκολ του Μάρκους Ράσφορντ στο 38΄ αποδείχθηκε αρκετό για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, προκειμένου να νικήσει 1-0 στο «Ολντ Τράφορντ» τη Γουέστ Χαμ και να ξεπεράσει την Τσέλσι, ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση της Premier League.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να επιστρέφει στην ενδεκάδα και σε αγώνα πρωταθλήματος (είχε προηγηθεί το ματς του Europa League με τη Σερίφ) και τον Χάρι Μαγκουάιρ βασικό για πρώτη φορά από τις 13 Αυγούστου, οι «μπέμπηδες» είχαν ευκαιρίες να «καθαρίσουν» πιο εύκολα το παιχνίδι, αντ΄αυτού όμως χρειάστηκαν δύο σπουδαίες επεμβάσεις του Ντε Χέα στα τελευταία λεπτά για να κρατήσουν το πολύτιμο «τρίποντο».