Δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά πέρασε (και) από το «Elland Road» η Άρσεναλ, επικρατώντας της Λιντς με 1-0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League και παρέμεινε για άλλη μία αγωνιστική στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σ’ ένα ματς που καθυστέρησε να ξεκινήσει για περίπου 30 λεπτά, λόγω διακοπής ρεύματος που προκάλεσε ζημιά στα ηλεκτρονικά συστήματα του VAR, οι «κανονιέρηδες» έφτασαν στο «τρίποντο» χάρη στο γκολ του Μπουκαγιό Σακά στο 35ο λεπτό.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΛΙΝΤΣ-ΑΡΣΕΝΑΛ

Στο 64′ τα «παγόνια» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσα, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπάμφορντ έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ράμσντεϊλ και το 1-0 δεν άλλαξε…

Από εκεί και πέρα, η ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα Τσέλσι, πέρασε νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Άστον Βίλα, ενώ αντίθετα σε νέα «γκέλα» υπέπεσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αυτή την φορά στο «Ολντ Τράφορντ», καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει την Νιουκάστλ (0-0).

Τέλος χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και ο αγώνας στο «Σεντ Μέρις» ανάμεσα στην Σαουθάμπτον και στην Γουέστ Χαμ (1-1).