Την πρώτη νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα της Αυστρίας, πέτυχε η Ραπίντ Βιέννης. Η ομάδα του Ζόραν Μπάρισιτς που είναι αντίπαλος του Αστέρα Τρίπολης στον γ` προκριματικό γύρο του Εuropa League, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας επικράτησε 4-0 της Βίνερ Νόισταντ χάρη στα τέρματα των Μπουργκστάλερ (28`, 38`) και Μπόιντ (53`, 79`).

Η Ραπίντ αγωνίστηκε από το 16ο λεπτό με αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού ο Μιμ αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα του διαιτητή για αντιαθλητικό μαρκάρισμα.

Να σημειωθεί ότι ο Βίντρα στο 13ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας και τη θέση του πήρε ο Μπόσκοβιτς. Όσον αφορά τον Πέτσο έπαιξε βασικός ενώ έγινε αλλαγή στο 65ο λεπτό.

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ (Μπάρισιτς): Νόβοτα, Ντένερ (57` Σράμελ), Ντιμπόν, Ζονλάιτερ, Πέτσος (65` Μπέρεντ), Χόφμαν, Μπουργκστάλερ, Σουμπ, Βίντρα (13` Μπόσκοβιτς), Τρίμελ, Μπόιντ.