Μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια που καταβάλλει για την παραμονή στην Πρέμιερ Λιγκ πέτυχε το Σάββατο η Νιούκαστλ.

Οι «ανθρακωρύχοι» επιβλήθηκαν με 3-2 σκορ της Γουέστ Χαμ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» για την 32η αγωνιστική, κάνοντας έτσι το αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία.

Στον αντίποδα η ομάδα του Λονδίνου μετά τη σημερινή της ήττα έχασε έδαφος στην προσπάθεια της για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης στη βαθμολογία και της συμμετοχής στο Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Οι «ανθρακωρύχοι» προηγήθηκαν με τα γκολ των Ντιόπ (36′ αυτ.) και Ζοέλινγκτον (41′), τα «σφυριά», μολονότι αγωνίζονταν από το 36ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκρεγκ Ντόουσον, ισοφάρισαν σε 2-2 (73′ Ντιόπ, 80′ πεν. Λίνγκααρντ).

Πάντως στο 82ο λεπτό ο Γουίλοκ χάρισε τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.