Σθεναρή αντίσταση προέβαλε στο «Γουέμπλεϊ» το Σάββατο η Μπέρνλι απέναντι στην Τότεναμ, ωστόσο οι «σπερς», έστω και με αγχωτικό τρόπο, κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με 1-0 σκορ, για την 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.
Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Ποκετίνο λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις, με τον Έρικσεν να σκοράρει και να λύνει τον γόρδιο δεσμό για τους Λονδρέζους, που εδραιώθηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.
Από εκεί και πέρα με 2-0 νίκησε η Γουέστ Χαμ στην έδρα της ουραγού Φούλαμ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 17΄ με τον Σνόντγκρας, ενώ δώδεκα λεπτά αργότερα ο Αντόνιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με το οποίο τα «σφυριά» έπιασαν στην 8η θέση τις Έβερτον και Γουότφορντ.

Νωρίτερα, ο Χοσέ Χολέμπας βρήκε ξανά δίχτυα. Ο 34χρονος Ελληνας διεθνής ακραίος αμυντικός ήταν από τους πρωταγωνιστές της νίκης της Γουότφορντ επί της Κάρντιφ με 3-2.
Η ομάδα του άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Ντεουλοφέου και στο 52ο λεπτό ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το τρίτο φετινό του γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα.