Έβρεξε γκολ στο Σάλτσμπουργκ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και την Γκενκ, για την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Οι Αυστριακοί ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μισό της αναμέτρησης παίρνοντας προβάδισμα με 5-1 των Βέλγων, με τον 19χρονο, Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ να κλέβει την παράσταση, καθώς σημείωσε χατ-τρικ στο ντεμπούτο του στην διοργάνωση σε μόλις 45 λεπτά.

Ο Χάαλαντ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που συνδυάζει την πρώτη του εμφάνιση με χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ πλέον είναι ο τρίτος νεότερος που σημειώνει τρία τέρματα σε αγώνα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης πίσω από τους Ραούλ (18χρονών και 113 ημερών το 1995) και Γουέιν Ρούνεϊ (18χρονών και 340 ημερών το 2004).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Νορβηγός -με αγγλικές ρίζες- αποκτήθηκε το καλοκαίρι από την Μόλντε αντί πέντε εκατ. ευρώ και ήδη οι Αυστριακοί αξιώνουν 30 εκατ. ευρώ για να τον παραχωρήσουν, καθώς, πέραν του αποψινού του σόου, έχει δείξει την εκτελεστική του δεινότητα στο πρωτάθλημα, όπου μετράει με 14 τέρματα σε μόλις 8 εμφανίσεις.