Η Πολωνία έγινε η τέταρτη ομάδα, μετά το Βέλγιο, την Ιταλία και τη Ρωσία, που εξασφάλισε ένα εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2020, χάρη στην αγχωτική νίκη της με 2-0 επί της Βόρειας Μακεδονίας στη Βαρσοβία. Τα γκολ του Πρζέμισλαβ Φρανκόβσκι στο 74΄, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα και του Αρκάντιους Μίλικ στο 80΄, χάρισαν στην παρέα του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι την πρόκριση από τον 7ο όμιλο.

Η Αυστρία νίκησε 1-0 τη Σλοβενία στη Λιουμπλιάνα και είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για να την ακολουθήσει.

Αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 14ο λεπτό, λόγω αποβολής του Εμρέ Τσαν, η Γερμανία ανέβασε την απόδοσή της στο β΄ ημίχρονο και νίκησε στο Ταλίν 3-0 την Εσθονία. Τα «πάντσερ» απέκτησαν πλέον προβάδισμα πρόκρισης από τον 3ο όμιλο, μαζί με την Ολλανδία, που επικράτησε νωρίτερα της Λευκορωσίας με 2-1, αφήνοντας πιο πίσω τη Βόρεια Ιρλανδία.

Στον 5ο όμιλο, τέλος, η Κροατία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ουαλία στο Κάρντιφ και δεν κατάφερε να διασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση, που φαίνεται πάνωτς ότι δεν θα της ξεφύγει. Η βρετανική ομάδα με το βαθμό που πήρε (χάρη σε γκολ του Μπέιλ στην εκπνοή του ημιχρόνου) διατηρεί ελπίδες, αλλά χρειάζεται να κάνει το «2 στα 2» τον Νοέμβριο.

3ος Όμιλος

Λευκορωσία-Ολλανδία 1-2 (54΄ Ντραγκούν – 32΄, 41΄ Βαϊνάλντουμ)

Εσθονία-Γερμανία 0-3 (51΄ Γκιντογάν, 57΄ αυτ. Μετς, 71΄ Βέρνερ)

4ος Όμιλος

15/10/2019 21:45 Γιβραλτάρ-Γεωργία

15/10/2019 21:45 Ελβετία-Ιρλανδία

5ος Όμιλος

Ουγγαρία-Αζερμπαϊτζάν 1-0 (10΄ Κόρχουτ)

Ουαλία-Κροατία 1-1 (45+3΄ Μπέιλ – 9΄ Βλάσιτς)

6ος Όμιλος

15/10/2019 21:45 Νησιά Φαρόε-Μάλτα

15/10/2019 21:45 Ρουμανία-Νορβηγία

15/10/2019 21:45 Σουηδία-Ισπανία

7ος Όμιλος

Πολωνία-Βόρεια Μακεδονία 2-0 (74΄ Φρανκόβσκι, 80΄ Μίλικ)

9ος Όμιλος

Καζακστάν-Βέλγιο 0-2 (21΄ Μπατσουαγί, 53΄ Μενιέ)

Κύπρος-Ρωσία 0-5 (9΄, 90΄ Τσερίσεφ, 23΄ Οζντόεφ, 79΄ Τζιούμπα, 89΄ Γκολόβιν)

Σκωτία-Σαν Μαρίνο 6-0 (12΄, 27΄, 45΄ ΜακΤζιν, 65΄ Σάνκλαντ, 67΄ Φίντλεϊ, 86΄ Άρμστρονγκ)