Euro 2020: Προκρίθηκε ως πρώτη η Γαλλία στα τελικά της διοργάνωσης

Πρώτη καταχώρηση: Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου 2019, 00:23
Euro 2020: Προκρίθηκε ως πρώτη η Γαλλία στα τελικά της διοργάνωσης

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια, Γαλλία, έστω κι αν χρειάστηκε να περιμένει μέχρι την 10η και τελευταία αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2020, εν τέλει κατάφερε να εξασφαλίσει την πρωτιά του 8ου ομίλου.

Η εκτός έδρας νίκη επί της Αλβανίας με 2-0 χάρισε στους «τρικολόρ» την πρώτη θέση, ενώ από πίσω τους στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Τουρκία, που με το ίδιο σκορ περνούσε με από την έδρα της Ανδόρας.

Από εκεί και πέρα η Αγγλία ολοκλήρωσε με ακόμη μία εμφατική νίκη την παρουσία της στους προκριματικούς του EURO 2020.

Μετά το 7-0 επί του Μαυροβουνίου, τα «Τρία Λιοντάρια» επιβλήθηκαν με 4-0 του Κοσόβου στην Πρίστινα και με 7 νίκες και μόλις μία ήττα έκλεισαν με τον ιδανικότερο τρόπο την παρουσία τους στη διοργάνωση, πριν την τελική της φάση το ερχόμενο καλοκαίρι.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε η μίνι έκπληξη που έγινε στην Σόφια, όπου σε αδιάφορο βαθμολογικά ματς η Βουλγαρία επιβλήθηκε της Τσεχίας (έχει προκριθεί) με 1-0.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής του EURO 2020 έχουν ως εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Βουλγαρία-Τσεχία 1-0

(56΄ Μποσίκοφ)

 

Κόσοβο-Αγγλία 0-4

(32΄ Γουίνκς, 79΄ Κέιν, 83΄ Ράσφορντ, 90΄+1 Μουντ)

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Λουξεμβούργο-Πορτογαλία 0-2

(39΄ Φερνάντες, 86΄ Ρονάλντο)

 

Σερβία-Ουκρανία 2-2

(9΄πεν. Τάντιντς, 56΄ Μίτροβιτς - 32΄ Γιάρεμτσουκ, 90΄+3 Μπεσιεντιν)

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Γερμανία-Βόρεια Ιρλανδία 19/11

Ολλανδία-Εσθονία 19/11

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Γιβραλτάρ-Ελβετία 18/11

Ιρλανδία-Δανία 18/11

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Σλοβακία-Αζερμπαϊτζάν 19/11

Ουαλία-Ουγγαρία 19/11

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Μάλτα-Νορβηγία 18/11

Ισπανία-Ρουμανία 18/11

Σουηδία-Νησιά Φαρόε 18/11

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Βόρεια Μακεδονία-Ισραήλ 19/11

Λετονία-Αυστρία 19/11

Πολωνία-Σλοβενία 19/11

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Αλβανία-Γαλλία 0-2

(9΄ Τολισό, 30΄ Γκριεζμάν)

 

Ανδόρα-Τουρκία 0-2

(17΄,21΄πεν. Ουνάλ)

Μολδαβία-Ισλανδία 1-2

(56΄ Μιλινσεάνου - 17΄ Μπγιάρνασον, 65΄ Σίγκουρτσον)

 

9ος ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο-Κύπρος 19/11

Σαν Μαρίνο-Ρωσία 19/11

Σκωτία-Καζακστάν 19/11

10ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΛΛΑΔΑ-Φινλανδία 18/11

Ιταλία-Αρμενία 18/11

Λιχτενστάιν-Βοσνία 18/11

Τελευταία ενημέρωση: Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου 2019, 00:35