Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της, πέρασε νικηφόρα από το Βελιγράδι και «αναρριχήθηκε» στην κορυφή της κατάταξης της Euroleague, όπου «συγκατοικεί» πλέον με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 72-60 του Ερυθρού Αστέρα, για την 21η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, και με την τέταρτη διαδοχική νίκη τους βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 15-6. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι υπέστησαν τη δεύτερη σερί απώλεια, υποχωρώντας στην 16η θέση (ρεκόρ 7-14).

Η ενεργοποίηση της καταλανικής άμυνας στην επανάληψη (κράτησε τους γηπεδούχους στους 29 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο), απλοποίησε το έργο της Μπαρτσελόνα, η οποία εξασφάλισε μία διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο, την οποία συντήρησε χωρίς να απειληθεί μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά το γεγονός ότι τελείωσε την αναμέτρηση με μόλις 2/18 τρίποντα!

Ο Κόρι Χίγκινς οδήγησε την ισπανική επίθεση με 14 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Πιέρ Οριόλα (12π.), Ρόλαντς Σμιτς (11π.) και Νικ Καλάθης (10π., 5ασ.). Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο μοναδικός παίκτης που τελειώσε τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Όγκνιεν Ντόμπριτς (11π.) και φυσικά δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά…

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 31-35, 45-57, 60-72.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο’Μπράιαντ 6 (8 ριμπάουντ), Γουόλντεν 8 (2), Λόιντ 9 (0/5 τρίποντα), Νταβίντοβατς 7 (1), Λάζιτς 3 (1), Ριθ, Ραντάνοφ 5 (0/3 τρίποντα), Ντόμπριτς 11 (3), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 3, Κούζμιτς, Νόκο 2, Κολόμ 6 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Βέστερμαν 1, Χάνγκα, Σμιτς 11 (1), Πούστοβι 2, Οριόλα 12, Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 14 (6/13 σουτ), Μαρτίνεθ 2, Κούριτς 2, Μίροτιτς 6, Καλάθης 10.