Η Μονπελιέ εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση της Παρί Σεν Ζερμέν από την ήττα που γνώρισε στον τελικό του Κυπέλλου από την Ρεν και με μία απίστευτη ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο επικράτησε με 3-2 των πρωταθλητών, στον προτελευταίο χρονικά αγώνα της 34ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που «καίγονταν» για το «τρίποντο», προκειμένου να μείνουν «ζωντανοί» στη μάχη για την κατάκτηση της 4ης θέσης και τα κατάφεραν.

Τέσσερις στροφές πριν το φινάλε «έπιασαν» στην 5η θέση την Μαρσέιγ και το -5 από την 4η Σεντ Ετιέν μόνο απαγορευτικό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

Η Παρί παρότι προηγήθηκε στο 62΄ με τον Ντι Μαρία, δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά, δείγμα της απογοήτευσης που επικρατεί στην ομάδα του Τούχελ μετά και την απώλεια του Κυπέλλου (προηγήθηκε ο οδυνηρός αποκλεισμός στο Champions League από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ).