Μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια για την υπεράσπιση του τίτλου στο γαλλικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου πέτυχε την Τρίτη η Παρί Σεν Ζερμέν.

Η ομάδα του Μπλαν επικράτησε της Μετς με 3-1 σε εξ αναβολής συνάντηση του Σαμπιονά και ξέφυγε τρεις βαθμούς στην κατάταξη από τη δεύτερη Λιόν, με τους «πρωτεουσιάνους» να φτάνουν στους 71 και τους «λιονέ» να ακολουθούν με 68.

Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με γκολ των Μάρκο Βεράτι (25′) και Έντινσον Καβάνι (42′). Ο  Μοντίμπο Μαϊγκά έδωσε πρόσκαιρες ελπίδες στους φιλοξενούμενους μειώνοντας στο 53′, ωστόσο ο Γκρέγκορι Φαν Ντερ Βιλ «κλείδωσε» τη νίκη για την Παρί στο 77ο λεπτό.