Η «πεντάρα» της Κολωνίας στο Βερολίνο, αλλά και η «γκέλα» της Γκλάντμπαχ με την Χοφενχάιμ (1-1) «σημάδεψαν» το «κυρίως μενού» της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Από εκεί και πέρα η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στο «σπίτι» της προτελευταίας, Βέρντερ Βρέμης. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο ανέβασε… στροφές και με τον Χάαλαντ να βρίσκει ξανά δίχτυα επιβλήθηκε με 2-0 των γηπεδούχων. Πλέον, απέχει 4 βαθμούς από την πρωτοπόρο, Μπάγερν.

Σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της Μπάγερν, έστω κι αν έχει ένα ματς λιγότερο, έχασε η Γκλάντμπαχ με το 1-1 που παραχώρησε στην έδρας της στην Χοφενχάιμ.

«Μοιραίος» παίκτης για τους γηπεδούχους ο Πλεά, ο οποίος στο 74΄ απέτυχε να «κλειδώσει» το «τρίποντο» με το πέναλτι που εκτέλεσε και σα να μην έφτανε αυτό, ο Ριμπέιρο στο 92΄ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ είχε περάσει αλλαγή στο 87ο λεπτό.

Σε ένα πάρα πολύ σημαντικό από βαθμολογικής άποψης ματς, η Κολωνία διέλυσε με 5-0 στο Βερολίνο της Χέρτα κι απομακρύνθηκε 6 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ «έπιασε» στους 26 τη σημερινή της αντίπαλο. Ο Κολομβιανός Τζον Κόρντομπα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών, πετυχαίνοντας δύο γκολ σε διάστημα 19 λεπτών στο πρώτο μέρος.

«Ζωντανή» στη μάχη της παραμονής έμεινε η Φορτούνα Ντίσελντορφ με το σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Φράιμπουργκ (2-0).