Τι κι αν βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ απέναντι στην Άουγκσμπουργκ;

Η Σάλκε κατάφερε τελικά να «αποδράσει» την Κυριακή με τη νίκη (3-2) από την έδρα της αντιπάλου της και χάρη σε αυτήν ανέβηκε στην τρίτη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος, όπου συγκατοικεί πλέον με τις Λειψία, Μπάγερν και Φράιμπουργκ.

Οι «βασιλικοί μπλε» δεν πτοήθηκαν από τα γκολ των Μπάιερ (38΄) και Φινμπόγκασον με πέναλτι (60΄), «απάντησαν» και τις δύο φορές γρήγορα, με το αυτογκόλ του Λιχτστάινερ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και με την κεφαλιά του Καμπάκ στο 71΄, για να πάρουν τελικά τους τρεις βαθμούς χάρη σε τέρμα του Χάριτ στο 82΄.