Ο αγώνας της Στουτγκάρδης με την Χέρτα στη «Mercedes-Benz Arena» βρισκόταν στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, το σκορ ήταν 1-1 κι όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έχαναν άλλους δύο βαθμούς στην έδρα τους.

Στο σημείο εκείνο ο Σόσα εκτέλεσε κόρνερ και ο Ντίνος Μαυροπάνος, που είναι εξαιρετικός στο ψηλό παιχνίδι, νίκησε με κεφαλιά τον Όλιβερ Κρίστενσεν χαρίζοντας τεράστιας αξίας νίκη (2-1) στους Σουηβούς, που σε βάθος χρόνου μπορεί να αποδειχθεί πως άξιζε μια παραμονή.

Νωρίτερα, ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός είχε αντικρίσει την κίτρινη κάρτα του Φρανκ Βίλενμποργκ.

Μισή ντουζίνα γκολ από την Μπάγερν

Η Βέρντερ απάντησε άμεσα στο γκολ που δέχθηκε από τον Μουσιάλα στο 6ο λεπτό, ισοφάρισε στο 10΄ αλλά «ξύπνησε» την Μπάγερν και πλήρωσε σκληρό τίμημα γι΄ αυτό. Οι Βαυαροί πάτησαν «γκάζι» στη συνέχεια και συνέτριψαν τη φιλόδοξη φέτος ομάδα της Βρέμης με 6-1 στην «Αλιάντς Αρένα», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Οι πρωταθλητές του Γιούλιαν Νάγκελσμαν έφτασαν στους 31 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τη δεύτερη Φράιμπουργκ, που έχει δύσκολη αποστολή παίζοντας αύριο στη Λειψία.

TA ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΠΑΓΕΡΝ-ΒΕΡΝΤΕΡ

Η Βόλφσμπουργκ σημείωσε μεγάλη νίκη (2-0) επί της Ντόρτμουντ, που για πολλοστή φορά τα τελευταία χρόνια δείχνει να «ξεφουσκώνει» νωρίς, ενώ «τρίποντο»-βάλσαμο πήρε η εκ των ουραγών Μπόχουμ απέναντι στην ασταθέστατη Γκλάντμπαχ, που παραμένει καθηλωμένη στη μέση της κατάταξης.