Κάθε λόγο έχει η Χετάφε να κάνει όνειρα για έξοδο στο Champions League, την οποία έχασε πέρυσι στο φινάλε του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Χοσέ Μπορνταλάς απέναντι στη Βαλένθια, που πέρυσι της στέρησε την τέταρτη θέση (αλλά και την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου), πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση και το τελικό 3-0 μάλλον κολακεύει τις «νυχτερίδες», που περιορίστηκαν σε ρόλο… κομπάρσου και δέχθηκαν ανηλεές σφυροκόπημα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι (τέταρτη σερί νίκη) ήταν καταιγιστικοί, έχασαν πολλές ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο και τελικά βρήκαν τα γκολ στο β΄ μέρος, με τον Χόρχε Μολίνα να σκοράρει δις μέσα σε ένα δεκάλεπτο και τον Χάιμε Μάτα να ολοκληρώνει το θρίαμβο, που διατηρεί την ομάδα της Μαδρίτης στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Η Βαλένθια, που τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του νεοαποκτηθέντος Φλορέντζι στο 78΄, δέχθηκε δεύτερο σερί «χαστούκι», μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο, και καλείται να συνέλθει άμεσα, καθώς έπονται οι αναμετρήσεις της με την Αταλάντα στους «16» του Champions League.