Βαθμολογική «ανάσα» πήρε η Θέλτα, καθώς το Σάββατο επιβλήθηκε με 1-0 της Λεγανές στο «Μπαλαΐδος», για την 25η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε στο 62ο λεπτό o Ιάγο Άσπας κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 21ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Φίλιπ Μπράνταριτς.

H oμάδα του Βίγκο έφτασε τους 24 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Εϊμπαρ, αλλά η δεύτερη έχει δύο αγώνες λιγότερους.

Στον αντίποδα, η Λεγανές, η οποία είχε στον αγωνιστικό χώρο και στα 90 λεπτά τον Έλληνα αμυντικό, Δημήτρη Σιόβα, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, μένοντας έτσι στην τελευταία θέση της κατάταξης με 19 βαθμούς, όσους έχει και η Εσπανιόλ με αγώνα λιγότερο. Ο Δραμινός ποδοσφαιριστής αντίκρισε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή στο 24ο λεπτό.