Η Κάντιθ νίκησε 2-1 τη Βαλένθια για την 29η αγωνιστική της La Liga, σε ενα ματς όμως το οποίο σημαδεύτηκε από το επεισόδιο του Χουάν Καλά με τον Μουκτάρ Ντιακαμπί στο 30ο λεπτό, το οποίο είχε ως συνέπεια οι «νυχτερίδες» να αποχωρήσουν προσωρινά από τον αγωνιστικό χώρο, καταγγέλοντας ότι ο Γάλλος αμυντικός δέχθηκε ρατσιστική επίθεση!

Το ματς άρχισε και πάλι μετά από περίπου 20 λεπτά, χωρίς όμως τον Ντιακαμπί, που έμεινε στα αποδυτήρια και αντικαταστάθηκε από τον Γκιγιαμόν.

Σε ανάρτησή της στο twitter, η Βαλένθια ανέφερε ότι οι παίκτες συζήτησαν και αποφάσισαν (με την προτροπή και του Ντιακαμπί) να επιστρέψουν στο γήπεδο, καθιστώντας όμως σαφές ότι καταδικάζουν τον ρατσισμό και συμπαραστέκονται στον συμπαίκτη τους.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Λεβάντε-Ουέσκα 0-2

(15′, 54′ Μιρ)

Γρανάδα-Βιγιαρεάλ 0-3

(9′ πεν., 18′, 60′ πεν. Μορένο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εϊμπαρ 2-0

41′ Ασένσιο, 73′ Μπενζεμά)

Οσασούνα-Χετάφε 0-0

Αλαβές-Θέλτα 1-3

(87′ Λεζέν-8′ Νολίτο, 15′ Ασπας, 20′ Μίνα)

Έλτσε-Μπέτις 1-1