Τρίτο χαμένο… ματς-μπολ για την Παρί Σεν Ζερμέν, που δεν κατάφερε ούτε στο «Μποζουάρ» να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο της πρωταθλήτριας Γαλλίας. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ ηττήθηκε 3-2 από τη Ναντ, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής, κι έτσι οι σαμπάνιες ξαναμπήκαν στο… ψυγείο, τουλάχιστον έως την Κυριακή (21/4) και το παιχνίδι με τη Μονακό στο «Παρκ ντε Πρενς».

Οι Παριζιάνοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, καθώς προηγήθηκαν στο 18΄ με καταπληκτικό σουτ του Ντάνι Άλβες από τα 30μ., αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντιέγκο Κάρλος ισοφάρισε και λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Γουαρίς έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, που «σφράγισαν» τη νίκη τους με αυτογκόλ του Ντάνι Άλβες στο 51΄. Ο νεαρός Μετεχάν Γκιτσλί, στο ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα της Παρί, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ λίγο πριν από τη λήξη.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 32ης αγωνιστικής της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Στρασμπούρ-Λιόν 2-2

(69′, 70′ Αζορκέ – 3′, 52′ πεν. Ντεμπελέ)

Ντιζόν-Ρεμς 1-1