Ο Τζενάρο Γκατούζο όχι μόνο δεν κατόρθωσε να συνδυάσει με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο της Νάπολι, αλλά είδε τους «παρτενοπέι» να χάνουν με 2-1 από την Πάρμα στο «Σαν Πάολο», για την 16η αγωνιστική στη Serie A.

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν βασικός στο κέντρο άμυνας των γηπεδούχων, οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν από το 4′ όταν ο Κουλουσέβσκι άνοιξε το σκορ, μετά το λάθος του Κουλιμπαλί.

Η Νάπολι άσκησε πίεση και ισοφάρισε με τον Μίλικ στο 64΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν «φαρμάκι» στις αντεπιθέσεις και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χτύπησαν για δεύτερη φορά με τον Ζερβίνιο κατακτώντας τη νίκη.

Όσον αφορά στο γενοβέζικο ντέρμπι νικήτρια αναδείχθηκε η Σαμπντόρια, η οποία με γκολ του Γκαμπιαντίνι (είχε περάσει αλλαγή στο 75΄) πέντε λεπτά πριν το φινάλε επιβλήθηκε με 1-0 της Τζένοα, παίρνοντας παράλληλα βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι μετά την ήττα τους παρέμειναν στην επικίνδυνη ζώνη.