Η Νάπολι τα βρήκε σκούρα κόντρα στην αξιόμαχη Βερόνα και έμεινε στο 1-1, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς, για τη 12η αγωνιστική της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 13′ με τον μόνιμο σκόρερ της, Σιμεόνε, και οι «παρτενοπέι» ισοφάρισαν με τον Ντι Λορέντζο στο 18ο λεπτό.

Στη συνέχεια πίεσαν την αντίπαλη άμυνα, είχαν δύο δοκάρια, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της νίκης. Η Βερόνα αγωνίστηκε, μάλιστα, στα τελευταία λεπτά με εννιά παίκτες, λόγω αποβολής των Μπέσα (89′) και Κάλινιτς (93′).

Να σημειωθεί πως οι ποδοσφαιριστές της Νάπολι, παρατάχθηκαν για πρώτη φορά, από τα τρία ματς, φορώντας φανέλες που θα τιμούν τον Ντιέγκο Μαραντόνα, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης ενός έτους από τον θάνατο του «Ντιεγκίτο», στις 25 Νοεμβρίου 2020.

Στις ιστορικές και συνάμα συλλεκτικές αυτές φανέλες, απεικονίζεται το πρόσωπο του Μαραντόνα, ο οποίος χάρισε στην Νάπολι τους δύο τίτλους ιταλικού πρωταθλήματος το 1987 και το 1990, που έχουν κατακτήσει οι «παρτενοπέι». Την ίδια ώρα η Λάτσιο δεν είχε κανένα πρόβλημα και επικράτησε άνετα με 3-0 της Σαλερνιτάνα.

Στο μεταξύ, σημαντικές νίκες πέτυχαν Μπολόνια και Ουντινέζε. Η Μπολόνια πήρε τη νίκη στη Γένοβα επί της Σαμπντόρια με 2-1, ενώ στο «Φρίουλι» η Ουντινέζε επικράτησε δύσκολα της Σασουόλο με 3-2.

Νωρίτερα, «ννίγηκε» η Ρόμα στα κανάλια της Βενετίας, καθώς ηττήθηκε στο στάδιο «Pierluigi Penzo» από την τοπική Βενέτσια με 3-2, μετά από συναρπαστικό ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Καλντάρα, η ομάδα της Ρώμης πήρε την πρωτοβουλία στο γήπεδο και κατάφερε να γυρίσει το ματς μέσα σε λίγα λεπτά με τα γκολ των Σομουρόντοφ (43′) και Εϊμπραχαμ (45’+).

Στην επανάληψη, όμως, η Βεντέτσια μπήκε αποφασισμένη, πίεσε την άμυνα της Ρόμα, και κατάφερε να ανατρέψει τελικά το αποτέλεσμα με τα τέρματα των Αράμου (65′ πεν.) και Οκερέκε (74′), φθάνοντας στη μεγάλη νίκη, που τη βγάζει από τη ζώνη του υποβιβασμού.