Την τρίτη διαδοχική νίκη της στη Serie A πανηγύρισε την Κυριακή η Λάτσιο. Οι «μπιανκοτσελέστι» συνέτριψαν 4-0 τη Σπέτσια στο «Ολίμπικο», στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 8η αγωνιστική, και πλησίασαν προσωρινά στο -3 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έχασε πέναλτι μόλις στο 3ο λεπτό με τον Τσίρο Ιμόμπιλε, ωστόσο πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και έφτασε εύκολα στους τρεις βαθμούς. Ο Δημήτρης Νικολάου αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς με τους φιλοξενούμενους.

Από εκεί και πέρα, σε κατήφορο χωρίς… φρένα συνεχίζει να βρίσκεται η ιστορική Σαμπντόρια, η οποία όχι απλά δεν μπόρεσε να πετύχει την παρθενική νίκη της στη φετινή Serie A, αλλά διασύρθηκε μέσα στο «Λουίτζι Φεράρις» από τη Μόντσα με 3-0 και παραμένει «βυθισμένη» στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι νεοφώτιστοι έκαναν… πάρτι στη Γένοβα και πανηγύρισαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη τους, μετά από εκείνη επί της Γιουβέντους πριν τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες.

Ο Γιώργος Κυριακόπουλος παρακολούθησε από τον πάγκο τη Σασουόλο να συντρίβει με 5-0 τη Σαλερνιτάνα και να πιάνει την Ίντερ στους 12 βαθμούς, ενώ δύο πέναλτι διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στο «Βία ντελ Μάρε», στην αναμέτρηση της Λέτσε με την Κρεμονέζε.