Η Τζένοα νίκησε 3-1 την άσπονδη συμπολίτισσά της, Σαμπντόρια, με ανατροπή και προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου το έργο της θα είναι πια σαφέστατα πιο δύσκολο, αφού θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους στο Τορίνο.

Οι «μπλουτσερκιάτι» προηγήθηκαν στο 18΄ με τον Βέρε και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, αλλά στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν, καθώς οι παίκτες του Ρολάντο Μαράν ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους.

Οι «ροσομπλού» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο του «Λουίτζι Φεράρις» και αφού ισοφάρισαν στο 60΄ με τον Σκαμάκα πήραν προβάδισμα με τον Λεραγκέρ στο 68΄, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Σκαμάκα με το δεύτερο τέρμα του, στο 72΄.

Στους «16» της διοργάνωσης προκρίθηκε και η Τορίνο, νικώντας με 2-0 την Βίρτους Εντέλα στην πρωτεύουσα του Πιεμόντε, με τα τέρματα των Τζάτζα (28΄) και Μπονατσόλι (30΄).