Η Πόρτο έμεινε χωρίς τίτλο την εφετινή σεζόν στην Πορτογαλία, αφού μετά το πρωτάθλημα έχασε και το κύπελλο.

Θριαμβεύτρια της εφετινής διοργάνωσης του ποδοσφαιρικού κυπέλλου της χώρας ήταν η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία νίκησε στον τελικό με 5-4 στα πέναλτι τους «δράκούς» και σήκωσε το τρόπαιο για 17η φορά στην ιστορία της.

Η Πόρτο προηγήθηκε στο 40΄ με τον Σοάρες, αλλά η Σπόρτινγκ ισοφάρισε στην εκπνοή του ημιχρόνου (45΄) με τον Φερνάντες και πήρε το προβάδισμα στην παράταση (101΄) με τέρμα του Ντοστ.

Η Πόρτο ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (120΄) με τον Φελίπε και ο αγώνας κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ (Μαρσέλ Κάιζερ): Ριμπέιρο, Γκασπάρ (66′ Ιλόρι), Κόατες, Ματιέ, Ακούνια, Ουέντελ (106′ Τζέφερσον), Γκούντελ (93′ Ντουμπιά), Φερνάντες, Ραφίνια, Φελίπε, Ντιαμπί (75′ Ντοστ).

ΠΟΡΤΟ (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Βάνα, Μιλιτάο (104′ Ερνάνι), Φελίπε, Πέπε, Τέλες (106′ Φερνάντο), Οτάβιο (78′ Μανάφα), Περέιρα, Ερέρα, Μαρεγκά (99′ Αντριάν), Σοάρες, Μπραχίμι.