Τη διαδρομή «κόλαση-παράδεισος» διήνυσε η Μονακό στο εκτός έδρας παιχνίδι της με τη Μονπελιέ, για την 7η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Οι γηπεδούχοι μολονότι προηγήθηκαν με 2-0, εν τέλει δεν πήραν ούτε ένα βαθμό από το συγκεκριμένο ματς, καθώς η ομάδα του Ζαρντίμ έκανε επική ανατροπή, νικώντας στο τέλος με 3-2 σκορ.

Η Μονπελιέ πήγε στα αποδυτήρια με «αέρα» δύο τερμάτων, καθώς προηγήθηκε χάρη στο γκολ του Κονγκρέ (26’) και το αυτογκόλ του Καρίγιο (45’).

Παρά το γεγονός ότι οι Μονεγάσκοι ήταν με την πλάτη στον τοίχο αντέδρασαν και μείωσαν αρχικά με τον Κοεντράο (56’), ενώ ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Λεμάρ (65’), πριν ο Φαμπίνιο ευστοχήσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πανηγύρισε μία σούπερ εκτός έδρας νίκη (3-2) με ανατροπή.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λιγκαλί, Ντεπλάν (68′ Μπενσεμπαϊνί), Ίλτον, Κονγκρέ, Ρουσιγιόν, Νταμπό, Μπουντεμπούζ, Μαρτέν (82′ Ντέσα), Ρεμί, Μπεριγκόντ (75′ Σουλεϊμάν Καμαρά), Γιαταμπαρέ

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τουρέ, Ράτζι, Ρικάρντο Καρβάλιο, Κοεντράο, Φαμπίνιο, Πάσαλιτς, Ντιράρ, Λεμάρ (89′ Ανταμά Τραορέ), Καβαλέιρο (46′ Μπερνάρντο Σίλβα), Καρίγιο (58′ Ελ Σαραουί)

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ανζέρ – Ρεμς 0-0

Παρί Σεν-Ζερμέν – Γκινγκάμπ 3-0 (18′ Παστόρε, 76′ Ντι Μαρία, 83′ Ιμπραχίμοβιτς)

Τετάρτη

Τρουά – Σεντ-Ετιέν 0-1 (13′ αυτ. Αγιάς)

Λοριάν – Καέν 2-0 (13′ Μουκαντζό, 36′ Ουάρις)

Γκαζελέκ Αζαξιό – Ρεν 1-1 (45’+1 Λαρμπί / 90′ Σιό)

Νις – Μπορντό 6-1 (33′ Ζερμέν, 42′ Λε Μπιάν, 52′ αυτ. Παλουά, 68′ και 75′ Μπεν Αρφά, 84′ Μεντί / 6′ Πλάσιλ)

Λιόν – Μπαστιά 2-0 (18′ Καλουλού, 88′ Τολισό)

Τουλούζ – Μαρσέιγ 1-1 (67′ Μπρέγθουεϊτ / 90′ Μπατσουαγί)

Πέμπτη

Μονπελιέ – Μονακό 2-3 (26′ Κονγκρέ, 45′ αυτ. Καρίγιο / 57′ Κοεντράο, 65′ Λεμάρ. 95′ πεν. Φαμπίνιο)