Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να επιστρέφει αλλά να φαίνεται λίγο διστακτικός και τον Κρις Πολ να κάνει εκπληκτική εμφάνιση, οι Σανς έκαναν το 1-0 στη σειρά των Τελικών, επικρατώντας με 118-105 των Μπακς.

Στην πρώτη περίοδο, ο Αντετοκούνμπο προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του στην αρχή, ενώ ο Μπούκερ ήταν «οδηγός» για τους Σανς (12π.). Μετά την επιστροφή του από τον πάγκο, ο «Greek Freak» άρχισε να πατάει καλύτερα (8π., 6 ριμπ.) με τις δύο ομάδες να είναι διαρκώς κοντά (30-26).

Στη δεύτερη περίοδο, κυρίως ο Πολ άρχισε να διαβάζει καλύτερα την άμυνα των Μπακς, που άλλαζε σε όλα τα σκριν, στοχεύοντας τον Λόπεζ, έβρισκε τα σουτ από μέση απόσταση που τον χαρακτηρίζουν. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα και πήγαν μάλιστα στο +8 (57-49).

Οι Σανς ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος (65-52), ο Πολ έκανε ό,τι ήθελε παίρνοντας σχεδόν πάντα τη σωστή απόφαση και οι Σανς πήγαν στο 78-62, τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα μέχρι εκείνη την ώρα. Το παιχνίδι είχε φύγει από τον έλεγχο των Μπακς, με τους γηπεδούχους να είναι στο 92-75 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Μπακς προσπάθησαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά και με τρίποντο του Φορμπς μείωσαν στους 7 (101-94). Οι Σανς βρήκαν τις απαντήσεις για το 108-96 και κράτησαν ως το τέλος για τη νίκη, με το σκορ να φτάνει στο 118-105.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-26, 57-49, 92-75, 118-105