Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, οι Σέλτικς «διέλυσαν» με 111-89 τους Ράπτορς, έκαναν το 3-2 και απέχουν, πλέον, μόλις μία νίκη από τους τελικούς της Ανατολής στο NBA.

Οι «Κέλτες» έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και κράτησαν τους πρωταθλητές μόλις στους 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ το ημίχρονο έληξε 62-35 για την ομάδα της Βοστόνης.

Το Τορόντο δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και η Βοστόνη πήρε εύκολη νίκη που τη φέρνει «μια ανάσα» από τον τελικό της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μιλγουόκι-Μαϊάμι (1-3).

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 27 πόντους (7/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κέμπα Γουόκερ να προσθέτει 21 πόντους και τον Τζέισον Τέιτουμ 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Ράπτορς, ο Φρεντ ΒανΒλίτ είχε 18 πόντους, ο Νόρμαν Πάουελ 16 πόντους (4/11 τρίποντα) και ο Πασκάλ Σιάκαμ 10 πόντους.

Στο άλλο σημερινό ματς, οι Κλίπερς επικράτησαν με 113-107 των Νάγκετς και πήραν προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Πολ Τζορτζ με 32 πόντους (7/11 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές), με τον Καγουάι Λέοναρντ να προσθέτει 23 πόντους (8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/6 βολές).

Για το Ντένβερ, ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 32 πόντους (10/16 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές), 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Μάικλ Πόρτερ πρόσθεσε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ είχε 14 πόντους (3/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές) και 9 ασίστ.