Η πρωτοπόρος της Ligue 1, Παρί Σεν Ζερμέν, μετά τον τελικό του Λιγκ Καπ, προκρίθηκε και σε αυτόν του Κυπέλλου (όπου την περιμένει η Οσέρ) συντρίβοντας 4-1 τη Σεντ Ετιέν! Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος σημείωσε τρία τέρματα, φτάνοντας τα 102 συνολικά με τη φανέλα των Παριζιάνων.

Η Παρί ήταν αυτή που κυνηγούσε από νωρίς το γκολ, με τον Ιμπραΐμοβιτς να της δίνει το προβάδισμα στο 21’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Όμως, οι «στεφανουά» αντέδρασαν γρήγορα και μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αμουμά έκανε το 1-1, με αυτό να ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, το δεύτερο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στην ομάδα του Λοράν Μπλαν. Αρχικά, ο Λαβέτσι της έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο 60’, με τον Σουηδό στράικερ να βάζει τα άλλα δύο… κερασάκια στην τούρτα στο 81’ και στο 90+2’, διαμορφώνοντας το εμφατικό και πανηγυρικό 4-1.