Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Ισπανία το φιλικό της παιχνίδι με αντίπαλο την Αργεντινή, καθώς συνέτριψε την Τρίτη 6-1 τους «μπιανκοσελέστε» στο Wanda Metropolitano της Μαδρίτης.

Η απουσία του Λιονέλ Μέσι, που είναι τραυματίας, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για τους Αργεντινούς, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν άφαντοι στον αγωνιστικό χώρο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «φούριας ρόχας» ήταν ο Ίσκο, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ (27’, 52’, 74’).

Το σκορ για τους Ισπανούς είχε ανοίξει ο Ντιέγκο Κόστα στο 12ο λεπτό, ενώ σκόραραν επίσης ο Τιάγκο (55΄) και ο Άσπας (73΄). Το μοναδικό γκολ των Αργεντινών το πέτυχε ο Οταμέντι (39΄).

Η τελευταία φορά που η Αργεντινή δέχθηκε έξι γκολ ήταν το 2009, σε προκριματικό αγώνα για το Παγκόσμιο Κύπελλο από τη Βολιβία, αλλά σε εκείνη την περίπτωση είχε χρησιμεύσει ως άλλοθι το υψόμετρο της Λα Παζ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η τραγική εικόνα της Εθνικής του ομάδας ανάγκασε τον Λιονέλ Μέσι να αποχωρήσει από τις εξέδρες αμέσως μετά το έκτο γκολ της Ισπανίας.