Υπό φυσιολογικές συνθήκες, ο Κάλεμπ Ντρέσελ θα έπρεπε να είναι το κεντρικό πρόσωπο της 7ης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βουδαπέστης, αφού λογικά θα πανηγύριζε μέσα σε λίγη ώρα δύο χρυσά μετάλλια, όπως είχε κάνει το 2017 στην ίδια πισίνα, αλλά και το 2019 στη Γκουανγκζού. Φευ, ο Αμερικανός αναγκάστηκε να αποσυρθεί από τη διοργάνωση για λόγους υγείας και άφησε… πεδίο δόξης λαμπρό για τους αντιπάλους του.

Έτσι, ο Κριστόφ Μίλακ βρήκε την ευκαιρία να «γράψει ιστορία» και ο Μπεν Πράουντ να ανέβει για πρώτη φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, σε μία ημέρα που είχε επίσης ιστορικά επιτεύγματα από την Κέιτι Λεντέκι και τη Σάρα Σιέστρεμ, αλλά και ένα παγκόσμιο ρεκόρ από την Αυστραλία στα 4Χ100μ. ελεύθερο mixed. Ελειπε και από εκεί ο Ντρέσελ, έχασαν για πρώτη φορά οι ΗΠΑ…

Ο Κριστόφ Μίλακ «έγραψε» το όνομά του δίπλα σε αυτό του Μάικλ Φελπς. Ο Ούγγρος κολυμβητής, απόλυτος κυρίαρχος τα τελευταία χρόνια στα 200μ. πεταλούδα, πήρε το χρυσό μετάλλιο και στα 100μ. με 50.14, πετυχαίνοντας ένα νταμπλ που μόνο ο κορυφαίος όλων των εποχών έχει πετύχει σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα (τρεις φορές μάλιστα). Αυτό ήταν παράλληλα το πρώτο χρυσό της Ουγγαρίας στο συγκεκριμένο αγώνισμα (μετά από τρία ασημένια), τη στιγμή που ο Ναόκι Μιζουνούμα, που τερμάτισε δεύτερος με 50.94, έδωσε στην Ιαπωνία το πρώτο της παγκόσμιο μετάλλιο γενικά στα 100μ. πεταλούδα και ο Τζόσουα Λιέντο Εντουαρντς, που πήρε την τρίτη θέση με 50.97, έφερε τον Καναδά στο βάθρο για πρώτη φορά από το 1973.

Στα 50μ. ελεύθερο, η απουσία του Ντρέσελ άνοιξε το δρόμο στον Μπεν Πράουντ, που πήρε τη νίκη με 21.32 και έγινε ο πρώτος Βρετανός που χρίζεται πρωταθλητής κόσμου στα 50μ. ελεύθερο, ενώ παράλληλα χάρισε στη χώρα του το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στη Βουδαπέστη. Ο Αμερικανός Μάικλ Αντριου πήρε τη δεύτερη θέση με 21.41, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Μαξίμ Γκρουσέ (21.57), ο οποίος μπήκε στον τελικό μετά από αγώνα μπαράζ με τον Βραζιλιάνο Μπρούνο Φράτους. Ο Κριστιάν Γκολομέεβ, στην τέταρτη διαδοχική παρουσία του σε τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, περιορίστηκε στην όγδοη θέση με 21.89, όμως και μόνο η συμμετοχή του ήταν μεγάλη επιτυχία, με δεδομένη την ελλιπή προετοιμασία του.

Ο τελικό των 800μ. ελεύθερο γυναικών αναμενόταν μόνο για την επικύρωση του μεγάλου ρεκόρ της Κέιτι Λεντέκι. Η 25χρονη Αμερικανίδα κατέκτησε πολύ εύκολα το χρυσό μετάλλιο για πέμπτη διαδοχική φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, κάτι που κανείς άλλος αθλητής (ούτε άνδρας, ούτε γυναίκα) έχει μπορέσει να πετύχει ποτέ. Η Λεντέκι, που τερμάτισε δέκα και πλέον δευτερόλεπτα μπροστά από τη δεύτερη, έφτασε στο σύνολο τα 19 χρυσά σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα, ξεπερνώντας τον Ράιαν Λόχτε και ανεβαίνοντας δεύτερη στη σχετική λίστα, πίσω μόνο από τον Μάικλ Φελπς.

Ένα… βήμα πίσω από τη Λεντέκι βρίσκεται η Σάρα Σιέστρεμ, η οποία πανηγύρισε τον τέταρτο διαδοχικό τίτλο της στα 50μ. πεταλούδα. Η 29χρονη κολυμβήτρια από τη Σουηδία, που παραμένει αήττητη σε μεγάλες διοργανώσεις σε αυτό το αγώνισμα εδώ και μία δεκαετία (έχασε τον τίτλο μόνο όταν δεν αγωνίστηκε, στο Παγκόσμιο του 2013 και στο Ευρωπαϊκό του 2021!), τερμάτισε σε 24.95 και έφτασε τα εννέα χρυσά σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα και στο σύνολο τα 19 μετάλλια, τα 18 εκ των οποίων σε ατομικά αγωνίσματα (μόνο ο Φελπς με 20 έχει περισσότερα). Με την ελάχιστη διαφορά του ενός εκατοστού του δευτερολέπτου, η Γαλλίδα Μελανί Ενίκ πήρε τη δεύτερη θέση με 25.31, έναντι 25.32 της Κινέζας Γιουφέι Ζανγκ.

Η Κέιλι ΜακΚίοουν πρόσθεσε τον τίτλο της πρωταθλήτριας κόσμου στα 200μ. ύπτιο σε αυτόν της «χρυσής» Ολυμπιονίκη. Η Αυστραλή κολυμβήτρια κατάφερε με ένα εντυπωσιακό φίνις να πάρει τη νίκη στον τελικό και να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου, όπως είχε κάνει και πέρυσι στο Τόκιο. Η ΜακΚίοουν τερμάτισε σε 2:05.08, μόλις τέσσερα εκατοστά του δευτερολέπτου μπροστά από την Αμερικανίδα Φίμπι Μπέικον (2:05.12), η οποία οδήγησε την κούρσα ως τα τελευταία μέτρα. Η έτερη Αμερικανίδα του τελικού, Ράιαν Ουάιτ, εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο με 2:06.96.

Η μέρα ολοκληρώθηκε με παγκόσμιο ρεκόρ στα 4Χ100μ. ελεύθερο mixed. Η απουσία του Ντρέσελ υποχρέωσε τις ΗΠΑ στην πρώτη τους ήττα στο συγκεκριμένο αγώνισμα (που μπήκε στο πρόγραμμα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος το 2015), όμως οι Αμερικανοί είδαν τον Τζακ Καρτράιτ, τον Κάιλ Τσάλμερς, τη Μάντισον Γουίλσον και την Μόλι Ο΄Κάλαχαν να σημειώνουν χρόνο 3:19.38 και να τους παίρνουν και το παγκόσμιο ρεκόρ (3:19.40) που κατείχαν οι ΗΠΑ από την αντίστοιχη κούρσα στη Γκουανγκζού, στις 27 Ιουλίου 2019. Η αμερικανική ομάδα μάλιστα έμεινε πίσω και από τον Καναδά και περιορίστηκε στην τρίτη θέση.

Η αυλαία των αγώνων στη «Ντούνα Αρένα» πέφτει αύριο Σάββατο (25/6) και η Ελλάδα θα είναι παρούσα με τον Απόστολο Χρήστου στον τελικό των 50μ. ύπτιο. Ο αθλητής του Πάνου Βελέντζα πήρε την τρίτη θέση των ημιτελικών με 24.39, καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ (24.49) που είχε κάνει στο ίδιο κολυμβητήριο, στις 17 Μαϊου 2021, κατά τη διάρκεια του περσινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο 26χρονος πρωταθλητής του Ολυμπιακού, που ήταν φιναλίστ (όγδοος) στα 50μ. ύπτιο και το 2019 στη Γκουανγκζού, γίνεται μόλις ο τρίτος Ελληνας κολυμβητής που προκρίνεται σε δύο τελικούς Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στην ίδια διοργάνωση, επίτευγμα που έχουν σημειώσει -εις διπλούν μάλιστα- ο Αρης Γρηγοριάδης (στα ίδια αγωνίσματα) και ο Γιάννης Δρυμωνάκος. Ταχύτεροι του Χρήστου ήταν μόνο οι δύο Αμερικανοί, ο Τζάστιν Ρες με 24.14 και ο Χίλτον Αρμστρονγκ με 24.16.

Εκπρόσωπο στους σημερινούς ημιτελικούς είχε και η Κύπρος, με την Κάλια Αντωνίου να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και να συντρίβει το εθνικό ρεκόρ, «κατεβαίνοντας» για πρώτη φορά τα 25 δευτερόλεπτα, όμως το 24.94 που έκανε δεν έφτασε για να τη βάλει στον τελικό, αφού την έφερε στη δέκατη θέση της κατάταξης. Ταχύτερη όλων ήταν η Πολωνή Καταρζίνα Βάσικ με 24.11, ενώ η Σάρα Σιέστρεμ (λίγη ώρα μετά τη νίκη της στα 50μ. πεταλούδα) πέρασε δεύτερη με 24.15. Η 17χρονη Ιταλίδα Μπενεντέτα Πιλάτο με 29.83 ήταν η κορυφαία στα 50μ. πρόσθιο, μπροστά από τη Λιθουανή Ρούτα Μεϊλουτίτε (29.97), ενώ η κάτοχος του τίτλου, η Αμερικανίδα Λίλι Κινγκ, πέρασε μόλις και μετά βίας όγδοη.

Αύριο το πρωί θα έχουμε επίσης ελληνική συμμετοχή στα προκριματικά των 4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών, ενώ η αντίστοιχη «σκυτάλη» των γυναικών πιθανότατα δεν θα αγωνιστεί, λόγω του προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζει η Νόρα Δράκου.

Τα αποτελέσματα των τελικών της 7ης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης: