Άνοιξε σήμερα στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα η «αυλαία» του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων της FIFA, με την «οικοδέσποινα» Αλ Αΐν να επικρατεί 4-3 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση 3-3) της Τιμ Γουέλινγκτον από τη Νέα Ζηλανδία, η οποία μετέχει στη διοργάνωση ως πρωταθλήτρια της Ωκεανίας.

Οι Νεοζηλανδοί απέκτησαν προβάδισμα τριών τερμάτων λίγο πριν το ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Μπαρσία (11΄), Κλάπαμ (15΄) και Ίλιτς (44΄), ωστόσο δεν «κλείδωσαν» τη νίκη…
Η Αλ Αΐν μείωσε πριν την ανάπαυλα με τον Σιοτάνι (45΄), πέτυχε και δεύτερο γκολ στο ξεκίνημα του β΄ μέρους με τον Ντουμπιά (49΄), ενώ έφτασε στην ισοφάριση με το τέρμα που πέτυχε στο 85΄ ο -πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού- Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή στο 78΄.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αλ Αΐν τελείωσε την παράταση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μοχάμεντ Αμπντουλραχμάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις (120+1΄).

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Μπεργκ αστόχησε από την «άσπρη βούλα» για την Αλ Αΐν (σ.σ. ο Σουηδός στράικερ ήταν ο δεύτερος στη σειρά εκτέλεσης για τους γηπεδούχους), ωστόσο οι «οικοδεσπότες» είχαν σε μεγάλη ημέρα τον τερματοφύλακά τους, Καλίντ Εϊσά, ο οποίος απέκρουσε τα χτυπήματα του Άνγκους Κίλκολι και του -αρχηγού της Τιμ Γουέλινγκτον- Τζάστιν Γκάλεϊ.

Μετά τη νίκη της, η πρωταθλήτρια των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων πήρε το «εισιτήριο» για τους «προημιτελικούς» του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων, το οποίο θα διεξαχθεί στις πόλεις Αλ Αΐν και Αμπού Ντάμπι έως τις 22 Δεκεμβρίου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στη διοργάνωση μετέχουν ακόμη οι πρωταθλήτριες Αφρικής (Εσπεράνς/Τυνησία), Ασίας (Κασίμα Άντλερς/Ιαπωνία), Βόρειας, Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής (Γκουανταλαχάρα/Μεξικό), Νότιας Αμερικής (Ρίβερ Πλέιτ/Αργεντινή) και Ευρώπης (Ρεάλ Μαδρίτης/Ισπανία).