Θύμα έκπληξης έπεσε η Πόρτο στην επανέναρξη του πρωταθλήματος Πορτογαλίας, το οποίο είχε διακοπεί, λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού.

Πιο συγκεκριμένα οι «δράκοι», στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, ηττήθηκαν το βράδυ της Τετάρτης με 2-1 σκορ στην έδρα της Φαμαλικάο.

Μετά από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα η ομάδα του Κονσεϊσάο κινδυνεύει να… γκρεμιστεί από την κορυφή της βαθμολογίας, καθώς η Μπενφίκα αν την Πέμπτη επικρατήσει της Τοντέλα θα προσπεράσει την Πόρτο και θα τη ρίξει στη δεύτερη θέση.

Οι «δράκοι» δεν κατάφεραν στο πρώτο μέρος να παραβιάσουν την εστία των γηπεδούχων και μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν στο 48ο λεπτό, όταν ο Μάρτινς έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 74ο λεπτό ο Κορόνα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της ομάδας του Κονσεϊσάο για την ανατροπή, ωστόσο τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκονσάλβες με μακρινό σουτ έγραψε το τελικό 2-1 υπέρ της Φαμαλικάο.