Η Γκάμπια συνέχισε την εντυπωσιακή, αήττητη πορεία της στο εφετινό Κύπελλο Εθνών Αφρικής (3 νίκες, μία ισοπαλία), καθώς νίκησε με 1-0 και τη Γουϊνέα κερδίζοντας το «εισιτήριό» για τα προημιτελικά, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με το νικητή του ζευγαριού Καμερούν-Ν Κομόρος στις 29 Ιανουαρίου.

Η Γουινέα -με τον μέσο του Ολυμπιακού, Αγκιμπού Καμαρά να ξεκινάει βασικός και να αντικαθίσταται στο 76′ από τον Σιλά- είχε μεγαλύτερη κατοχή μπάλας και πιο «καθαρές» ευκαιρίες, όμως η Γκάμπια βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 76′ με ωραίο σουτ του Μπάροου και προκρίθηκε, παρότι χρειάστηκε να παίξει τα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Εντζιέ στο 87′ με δεύτερη κίτρινη.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε για τη Γουινέα με δεύτερη κίτρινη και ο Κόντε.