Σαν… σίφουνας πέρασε η Τσέλσι από το Βουκουρέστι την Τρίτη και με τη επιβλητική της νίκη με 4-0 σκορ επί της Στεάουα έσπασε το «ρόδι» στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Στο άλλο ματς του 5ου ομίλου η Σάλκε με γκολ του Ντράξτλερ κατέλαβε την αντίσταση της Βασιλεία με 1-0 σκορ και έκανε το «2 στα 2», παραμένοντας έτσι στην πρώτη θέση.

Στον 6ο όμιλο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν καθώς η Άρσεναλ επικράτησε εύκολα με 2-0 της Νάπολι, ενώ η Ντόρτμουντ με δύο γκολ του Λεβαντόφσκι επιβλήθηκε με 3-0 της Μαρσέιγ.

Στον 7ο ομίλο η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με ανατροπή 2-1 την Πόρτο στο «Ντραγκάο» και συνεχίζει ακάθεκτη, ενώ η Ζενίτ νωρίτερα έχασε βαθμούς στην έδρα της, μετά το 0-0 με την Αούστρια Βιέννης.

Στον 8ο όμιλο η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να φύγει με το τρίποντο από την Γλασκώβη, ωστόσο με τέρμα του Φάμπρεγας επιβλήθηκε με 1-0 των «καθολικών».

Το άλλο ματς του συγκεκριμένου γκρουπ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς καθώς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Ο Άγιαξ με τέρμα του Ντένσβιλ στο 89ο λεπτό έκανε το 1-0 απέναντι στη Μίλαν και έδειχνε να έχει τη νίκη στα χέρια του ωστόσο δύο λεπτά αργότερα οι «ροσονέρι» με πέναλτι-εφεύρεση του διαιτητή, ισοφάρισαν σε 1-1, φεύγοντας με τον πολύτιμο βαθμό από την «Άμστερνταμ Αρίνα».