Μετά το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ και τη νίκη (3-2) της ομάδας του, ο προπονητής της Μπενφίκα, Ρούι Βιτόρια δήλωσε: «Κερδίσαμε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς. Το πρώτο ημίχρονο ήταν δικό μας, σε αντίθεση με το δεύτερο που η ΑΕΚ έπαιζε με παίκτη παραπάνω και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Από τη στιγμή που αποβλήθηκε ο Ρούμπεν Ντίας η ΑΕΚ πήρε τα πάνω της, πίστεψε ότι μπορεί να κερδίσει το ματς, όμως πετύχαμε αυτό το γκολ και πήραμε τη νίκη.

Η ΑΕΚ με τη βοήθεια του κόσμου της κατάφερε να ισοφαρίσει. Αλλά είχαμε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και θεωρώ ότι αν είχαμε μείνει 11 εναντίον 11 δεν θα είχε αλλάξει τίποτα ως προς το νικητή. Απλώς το σκορ ίσως ήταν διαφορετικό.

Μέχρι την αποβολή παίζαμε πάρα πολύ σωστά. Ηξερα ότι μετά θα έπρεπε να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Σε τέτοιο επίπεδο, είναι δύσκολο να διαχειριστείς μια κατάσταση όταν μένεις με παίκτη λιγότερο, όμως τέλος καλό όλα καλά.»