Με ήρωα τον Γιαν Όμπλακ, που απέκρουσε δύο πέναλτι, η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο «θρίλερ» με την Ίντερ και με 3-2 στη «ρώσικη ρουλέτα» πανηγύρισε μία τεράστια πρόκριση στους προημιτελικούς του Champions League.

Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν με 2-1 στην κανονική διάρκεια της ρεβάνς του 1-0 στο «Σαν Σίρο», το σκορ δεν άλλαξε στο επιπλέον μισάωρο της παράτασης και στα πέναλτι ο Όμπλακ σταμάτησε τους Σάντσες και Κλάασεν, στέλνοντας την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε στην κλήρωση της Παρασκευής (15/03, 14:00 στη Νιόν).

Εκεί, όπου θα βρεθούν 3 ισπανικές ομάδες, καθώς εκτός από την Ατλέτικο είχαν προκριθεί οι Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης, δύο γερμανικές, οι Ντόρτμουντ, Μπάγερν, δύο αγγλικές, οι Άρσεναλ, Μάντσεστερ Σίτι και η μοναδική εκπρόσωπος της Γαλλίας, η Παρί Σεν Ζερμέν.

Κι αν πρόκριση της Ντόρτμουντ ήρθε με το 2-0 επί της Αϊντχόφεν, στο «Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης, Ατλέτικο και Ίντερ «έλυσαν τις διαφορές τους» στη διαδικασία των πέναλτι. Η νίκη των «νερατζούρι» στο «Σαν Σίρο» με 1-0 δεν αποδείχθηκε αρκετή, καθώς οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν με 2-1 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης (η ισπανική ομάδα επέκτεινε το αήττητο που έχει στην έδρα της σε όλες τις διοργανώσεις από την έναρξη της σεζόν με 16 νίκες και μόλις μία ισοπαλία) και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Ντιμάρκο στο 33΄ έβαλε μπροστά στο σκορ την πρωτοπόρο της Serie A, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο κορυφαίος σκόρερ στην Ιστορία της Ατλέτικο, Αντουάν Γκριεζμάν, έφερε το ματς στα ίσια. Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο β΄ μέρος, με το συγκρότημα του Ντιέγκο Σιμεόνε να τα δίνει όλα για όλα και να φτάνει στο γκολ που έστειλε τον αγώνα στο επιπλέον μισάωρο με τον Μέμφις Ντεπάι στο 87΄.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρικέλμε από ασίστ του Γκριεζμάν έχασε απίστευτη ευκαιρία να στείλει την Ατλέτικο στους προημιτελικούς, καθώς αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Ζόμερ. Το 2-1 έμεινε και στην παράταση, οπότε όλα κρίθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι.