Ο Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο 1) εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αβίαστα λάθη του Κάρλος Αλκαράθ (Νο 2) και αφού τον νίκησε 2-0 σετ, πέρασε στον 9ο τελικό της καριέρας του στα ATP Finals (19/11, 19:00 COSMOTE SPORT 6), όπου θα αντιμετωπίσει ξανά τον Γιανίκ  Σίνερ (Νο 4).

Ο Σέρβος πρωταθλητής έπαιξε εξαιρετικά, ανάγκασε τον αντίπαλό του σε ασυνήθιστα πολλά λάθη και με το επιβλητικό 6-3, 6-2 πέρασε στον 9ο τελικό του στα ATP Finals και θα προσπαθήσει να γίνει ο πρώτος με 7 τίτλους.

Για να το καταφέρει αυτό, πρέπει στον τελικό να επικρατήσει του Γιανίκ Σίνερ, ο οποίος παίζει εντός έδρας και τον νίκησε στο ματς του ομίλου. Ο Ιταλός μάλιστα ήταν εκείνος που «χάρισε» στον Νόλε την πρόκριση στα ημιτελικά με τη νίκη του κόντρα στον Ρούνε.

Οι περισσότεροι περίμεναν ματσάρα, όμως ο Τζόκοβιτς ήταν σε beast-mode και έκανε τον Αλκαράθ να μοιάζει κοινός θνητός. Ο άσος από την Μούρθια έκανε πολλά λάθη και το πλήρωσε στο 8ο game του πρώτου σετ, όταν έχασε το σερβίς του και βρέθηκε πίσω με 1-0, όπως και στην αρχή του δεύτερου, που είδε τον Σέρβο να ξεφεύγει με 3-1.

Χρειάστηκε να σβήσει break-point για να αποφύγει το 1-4 ο «Τσάρλι», που μείωσε σε 3-2 και είχε και την ευκαιρία του να επιστρέψει στο ματς αλλά ο Τζόκοβιτς κράτησε το σερβίς του για το 4-2 και στη συνέχεια έκανε και δεύτερο break για να κλείσει το ματς έπειτα από 1 ώρα και 29 λεπτά.