Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε δύσκολα τον Τέιλορ Φριτζ και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Australian Open.

Ο Σέρβος τενίστας πήρε την 33η συνεχόμενη νίκη του στο Grand Slam της Μελβούρνης (όπου ηττήθηκε για τελευταία φορά το 2018) και συνεχίζει την πορεία του για την κατάκτηση και του φετινού τροπαίου.

Ο «Νόλε», δέκα φορές νικητής του τουρνουά και Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, νίκησε τον Αμερικανό αντίπαλο του με 7-6(3), 4-6, 6-2 και 6-3 μετά από τρεις ώρες και 45 λεπτά. Ο «Νόλε» πλέον βρίσκεται δύο νίκες μακριά από το ιστορικό 25ο Grand Slam της καριέρα του.

Στα ημιτελικά ο Τζόκοβιτς θα βρει στον δρόμο του τον Ιταλό, Γιανίκ Σίνερ, ο οποίος απέκλεισε τον Αντρέι Ρούμπλεφ στο Melbourne Park την Τρίτη.

Το Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης έδειξε υπομονή και ανθεκτικότητα νικώντας με 6-4, 7-6(5), 6-3 τον Ρώσο, ο οποίος πλέον κατέχει το αρνητικό ρεκόρ των 10 ηττών στους 10 προημιτελικούς τους σε Grand Slam.

Ο Ρούμπλεφ, Νο5 στην κατάταξη, είχε τις ευκαιρίες του απέναντι στον Σίνερ αλλά τις πέταξε στο καλάθι των αχρήστων, αφού αποτύγχανε συνεχώς να τις εκμεταλλευτεί, ειδικά όταν προηγήθηκε στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ με 5-1 αλλά… «κατόρθωσε» να το χάσει, δεχόμενος καταιγισμό πόντων και μένοντας στους πέντε!

Το σημείο αποδείχθηκε κομβικό, καθώς ο Ιταλός πήρε και το δεύτερο σετ, έκανε το 2-0 και από εκείνη τη στιγμή η έκβαση της αναμέτρησης δεν τέθηκε ποτέ σε αμφιβολία.

Ο Ρούμπλεφ φάνηκε κουρασμένος στο τρίτο σετ κι έχασε το σερβίς δίνοντας προβάδισμα στον αντίπαλο με 4-2, πριν ο Σίνερ τελειώσει το παιχνίδι δεόντως σημειώνοντας μια άνετη νίκη, σχεδόν στη 01:39 τα ξημερώματα τοπική ώρα, για να φτάσει στον πρώτο του ημιτελικό του Australian Open.

Ο 22χρονος Σίνερ πήρε ψυχολογία για την επερχόμενη μάχη του με τον 10 φορές πρωταθλητή Νόβακ Τζόκοβιτς την Παρασκευή, έχοντας νικήσει τον «Νόλε» στους τελικούς του ATP, στα τέλη του περασμένου έτους.