Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-2 της Βιγιαρεάλ, σε παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν και παρέμεινε ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ντένις Τσερίσεφ, που είναι δανεικός από την Ρεάλ στη Βιγιαρεάλ, «πάγωσε» το «Καμπ Νου» στο 30ο λεπτό, ενώ ο Νεϊμάρ ισοφάρισε σε 1-1 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 51’ ο Βιέτο έβαλε την Βιγιαρεάλ για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ, όμως στο 53’ ο Ραφίνια ισοφάρισε, ενώ δύο λεπτά μετά ο Λιονέλ Μέσι διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Η 21η αγωνιστική:

Παρασκευή 30 Ιανουαρίου
Ράγιο Βαγεκάνο-Λα Κορούνια 1-2 (22′ Μπουένο-10′, 72′ πεν. Μπόρχες)

Σάββατο 31 Ιανουαρίου

Ρεάλ Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 4-1 (3′ Χ. Ροντρίγκεζ, 37′ Ράμος, 52′, 77′ 1′ Ελουστόντο)
Εϊμπάρ-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (89′ Πιοβακάρι – 7′ Γκριεζμάν, 23′, 25′ Μάτζουκιτς)
Γρανάδα-Έλτσε 1-0 (56′ Κόρδοβα)
Θέλτα-Κόρδοβα 1-0 (56′ Νολίτο)

Κυριακή 1 Φεβρουαρίου

Λεβάντε-Μπιλμπάο 0-2 (48’, 90’ Αντούριθ)
Αλμερία-Χετάφε 1-0 (44′ Μέντες)
Σεβίλλη-Εσπανιόλ 3-2 (26′ Ντιόγκο, 35′ Βιτόλο, 89′ Άσπας – 15′ πεν. Στουάνι, 77′ Σάντσεθ)
Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ 3-2 (45′ Νεϊμάρ, 53′ Ραφίνια, 55′ Μέσι – 30′ Τσερίσεφ, 51′ Βιέτο)