Το κλίμα στο «Καμπ Νου», στην αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Σοσιεδάδ, στο πρώτο παιχνίδι της μετά-Μέσι εποχής, ήταν πολύ «βαρύ», ωστόσο οι Καταλανοί έφτασαν εν τέλει στη νίκη με 4-2, ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στην εφετινή LaLiga.

Η ατμόσφαιρα «ηλεκτρίστηκε» ακόμη περισσότερο στο 10ο λεπτό του αγώνα, όταν όλο το γήπεδο άρχισε να φωνάζει το όνομα του Μέσι, «τιμώντας» με αυτόν τον τρόπο τον «Pulga», ο οποίος πέρασε τόσα χρόνια στην πρώτη ομάδα της «Μπάρτσα» με το «10» στην πλάτη.

TA ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τα γκολ του Πικέ στο 19′ και του Μπρέιθγουεϊτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ηρέμησαν κάπως την κατάσταση, για να ακολουθήσει δεύτερος κύκλος «αγανάκτησης» από τον κόσμο της Μπαρτσελόνα στο ημίχρονο, όπου η εξέδρα «χωρίστηκε» στα δύο, όταν άρχισαν οι αποδοκιμασίες προς τη διοίκηση για τη φυγή του Αργεντινού σούπερ σταρ στην Παρί.

Το 3-0 από τον Μπρέιθγουεϊτ στο 59′ φάνηκε να δίνει μία εύκολη νίκη στους «μπλαουγκράνα» οι οποίοι όμως στη συνέχεια… χαλάρωσαν, δέχθηκαν δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά (82′-85′), αλλά κατάφεραν να «σφραγίσουν» το τρίποντο με τον Σέρχι Ρομπέρτο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων…