Ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα, προκειμένου να «κλειδώσει» τη νίκη και να διατηρήσει τη διαφορά των 3 βαθμών που τη χωρίζει από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν άνετα με 4-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο, για την 11η αγωνιστική της LaLiga, συμπληρώνοντας τις εννέα νίκες στο ισπανικό πρωτάθλημα και μετατρέποντας σε… εφιαλτική την επιστροφή του Ερνέστο Βαλβέρδε στο Καμπ Νου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12΄ με τον Ντεμπελέ, ενώ έξι λεπτά αργότερα έγραψαν το 2-0, για να «καθαρίσει» το «τρίποντο» ο Λεβαντόφσκι στο 22΄, ολοκληρώνοντας τον… χορό των τερμάτων της Μπαρτσελόνα. MVP του αγώνα ο Ντεμπελέ, ο οποίος εκτός από το πρώτο τέρμα, έβγαλε τις… ασίστ στα τρία γκολ που ακολούθησαν, καθώς ο Τόρες στο 73΄ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα, μετά από σέντρα του Γάλλου επιθετικού.

Η 11η αγωνιστική:

Ράγιο Βαγεκάνο-Κάντιθ 5-1 (44′ πεν. Παλατζόν, 45’+ Γκαρσία, 63′, 89′ Λεζέν, 79′ Καμέγιο-82′ αυτ. Μπαγιού)

Βαγιαδολίδ-Σοσιεδάδ 1-0 (16′ Λεόν)

Βαλένθια-Μαγιόρκα 1-2 (56′ Καβάνι-66′ Μουρίγκι, 83′ Λι)

Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλλη 3-1 (5΄ Μόντριτς, 79΄ Λούκας Βάθκεθ, 81΄ Βαλβέρδε – 54΄ Λαμέλα)

Εσπανιόλ-Έλτσε 2-2 (24′ Πουάδο, 67′ Μπρέθγουεϊτ-11′ Μίγια, 82′ Βερντού)

Μπέτις-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (84′ Φεκίρ-54′, 71′ Γκριεζμάν)

Τζιρόνα-Οσασούνα 1-1 (+45΄ Λόπεζ – 37΄ Μπάρχα)

Βιγιαρεάλ-Αλμερία 2-1 (56΄ Μπαενα, +90΄ Τζάκσον – 31΄ Μελερο)

Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 4-0 (12΄ Ντεμπελέ, 18΄ Ρομπέρτο, 22΄ Λεβαντόφσκι, 73΄ Τόρες)