Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς που έχει δώσει στη LaLiga πέτυχε το βράδυ της Πέμπτης, καθώς μετά την άνετη επικράτησή της επί της Βιγιαρεάλ (4-0), νίκησε και τη Θέλτα στο Βίγκο με 3-0, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανσου Φάτι.

Το νέο μεγάλο αστέρι των Καταλανών, ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μόλις στο 11ο λεπτό, όταν υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα από τον Κουτίνιο, απέφυγε τον αντίπαλό του και με δεξί, εξωτερικό φάλτσο νίκησε τον Βιγιάρ.

Το παιχνίδι «ζόρισε» αρκετά για τη «Μπάρτσα», όταν έμεινε με 10 παίκτες τρία λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, έπειτα από τη δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Λενγκλέ, ωστόσο στην εκκίνηση του δευτέρου 45λέπτου, «μίλησε» η κλάση του Μέσι.

Ο Αργεντινός σούπερ σταρ, «χόρεψε» στο 51΄ όλη την άμυνα της Θέλτα, γύρισε προς τη μικρή περιοχή και η παρεμβολή του Ολάθα, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του, «τελειώνοντας» ουσιαστικά το ματς.

Την τελική «πινελιά» στη νίκη της Μπαρτσελόνα, έβαλε ο Σέρχι Ρομπέρτο, κάνοντας το 3-0 στο 90΄+5΄.